UITSLAGEN.UCI

                                                                T/M 07 AUGUSTUS 2017

 

2017.08.07.BINCK BANK TOUR.01E RIT.(UWT)

 

1

SAGAN Peter

SVK

BORA - HANSGROHE

3:50:09

2

BAUHAUS Phil

GER

TEAM SUNWEB

3:50:09

3

NIELSEN Magnus Cort

DEN

ORICA - SCOTT

3:50:09

4

GROENEWEGEN Dylan

NED

TEAM LOTTO NL - JUMBO

3:50:09

5

VAN POPPEL Boy

NED

TREK - SEGAFREDO

3:50:09

6

ZABEL Rick

GER

TEAM KATUSHA ALPECIN

3:50:09

7

WIPPERT Wouter

NED

CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING TEAM

3:50:09

8

RICKAERT Jonas

BEL

SPORT VLAANDEREN - BALOISE

3:50:09

9

GREIPEL André

GER

LOTTO SOUDAL

3:50:09

10

PLANCKAERT Edward

BEL

SPORT VLAANDEREN - BALOISE

3:50:09

19

VAN BAARLE Dylan

NED

CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING TEAM

3:50:09

25

VAN POPPEL Danny

NED

TEAM SKY

3:50:09

48

LANGEVELD Sebastian

NED

CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING TEAM

3:50:09

60

LIGTHART Pim

NED

ROOMPOT - NEDERLANDSE LOTERIJ

3:50:09

61

VERMELTFOORT Coen

NED

ROOMPOT - NEDERLANDSE LOTERIJ

3:50:09

75

ROOSEN Timo

NED

TEAM LOTTO NL - JUMBO

3:50:09

81

VAN DER HOORN Taco

NED

ROOMPOT - NEDERLANDSE LOTERIJ

3:50:09

89

VAN GOETHEM Brian

NED

ROOMPOT - NEDERLANDSE LOTERIJ

3:50:09

92

TEUNISSEN Mike

NED

TEAM SUNWEB

3:50:09

95

TERPSTRA Niki

NED

QUICK - STEP FLOORS

3:50:09

107

ASSELMAN Jesper

NED

ROOMPOT - NEDERLANDSE LOTERIJ

3:50:09

116

LEEZER Thomas

NED

TEAM LOTTO NL - JUMBO

3:50:09

118

SLAGTER Tom-Jelte

NED

CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING TEAM

3:50:09

124

REINDERS Elmar

NED

ROOMPOT - NEDERLANDSE LOTERIJ

3:50:09

126

HOFSTEDE Lennard

NED

TEAM SUNWEB

3:50:09

134

DUIJN Huub

NED

VERANDA'S WILLEMS - CRELAN

3:50:09

137

TUSVELD Martijn

NED

ROOMPOT - NEDERLANDSE LOTERIJ

3:50:09

141

CURVERS Roy

NED

TEAM SUNWEB

3:50:09

148

STAMSNIJDER Tom

NED

TEAM SUNWEB

3:50:09

158

TANKINK Bram

NED

TEAM LOTTO NL - JUMBO

3:50:09

161

WEENING Pieter

NED

ROOMPOT - NEDERLANDSE LOTERIJ

3:50:09

162

BOOM Lars

NED

TEAM LOTTO NL - JUMBO

3:50:09

168

VAN EMDEN Jos

NED

TEAM LOTTO NL - JUMBO

3:50:09

170

DUMOULIN Tom

NED

TEAM SUNWEB

3:50:09

 

2017.08.06.VUELTA A COLOMBIA.06E RIT.(2.2)

 

1

EASTER Griffin

USA

TEAM ILLUMINATE

6:27:43

2

OCHOA CAMARGO Diego Antonio

COL

EPM

6:27:44

3

PAREDES HERNANDEZ Jonathan Felipe

COL

 

6:27:44

4

MARENTES TORRES Wilson Alexander

COL

 

6:27:44

5

SUESCA URIBE Marco Tulio

COL

 

6:27:44

6

CARDONA GARCIA Wilson Steeven

COL

GW SHIMANO

6:27:44

7

MONTIEL CUELLO Rafael Anibal

COL

 

6:27:44

8

DUARTE SANDOVAL Alvaro Raul

COL

 

6:27:44

9

HIGUITA GARCIA Sergio Andres

COL

MANZANA POSTOBON TEAM

6:27:44

10

HERNANDEZ JARAMILLO Jose Tito

COL

 

6:27:47

 

2017.08.06.VOLTA A PORTUGAL EM BICICLETA SANTANDER TOTTO.03E RIT.(2.1)

1

CALDEIRA Samuel

POR

W52/FC PORTO

5:38:16

2

PARRINELLO Antonio

ITA

GM EUROPA OVINI

5:38:16

3

POULHIES Stéphane

FRA

ARMEE DE TERRE

5:38:16

4

LOWNDES Jason

AUS

ISRAEL CYCLING ACADEMY

5:38:16

5

LIENHARD Fabian

SUI

TEAM VORARLBERG

5:38:16

6

FONTE César

POR

LA ALUMINIOS / METALUSA BLACKJACK

5:38:16

7

ALARCON GARCIA Raul

ESP

W52/FC PORTO

5:38:16

8

GONÇALVES Domingos

POR

RP - BOAVISTA

5:38:16

9

ROTONDI Matteo

ITA

GM EUROPA OVINI

5:38:16

10

ANTUNES Amaro

POR

W52/FC PORTO

5:38:16

17

GMELICH MEIJLING Jarno

NED

METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL

5:38:16

44

DE LAAT Jasper

NED

METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL

5:38:16

63

KRUL Stef

NED

METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL

5:38:16

73

LINDENBURG Jim

NED

METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL

5:41:38

75

HONIG Reinier

NED

TEAM VORARLBERG

5:38:16

115

VAN ENGELEN Adne

NED

BIKE AID

5:38:16

117

ARIESEN Jacob Willem

NED

METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL

5:46:32

119

EISING Tijmen

NED

METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL

5:46:32

123

KOUWENHOVEN Sjoerd

NED

METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL

5:48:32

124

HAMELINK Jasper

NED

METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL

5:48:32

 

2017.08.06UEC ROAD EUROPEAN CHAMPIONSHIP.WEG.ELITE-MANNEN

1

KRISTOFF Alexander

NOR

 

5:41:10

2

VIVIANI Elia

ITA

 

5:41:10

3

HOFLAND Moreno

NED

 

5:41:10

4

ACKERMANN Pascal

GER

 

5:41:10

5

MEZGEC Luka

SLO

 

5:41:10

6

THEUNS Edward

BEL

 

5:41:10

7

NÕMMELA Aksel

EST

 

5:41:10

8

GARCIA CORTINA Ivan

ESP

 

5:41:10

9

FRANCZAK Pawel

POL

 

5:41:10

10

KOLÁR Michal

SVK

 

5:41:10

22

WIPPERT Wouter

NED

 

5:41:10

29

DE KORT Koen

NED

 

5:41:19

56

LAMMERTINK Maurits

NED

 

5:41:37

75

LOOIJ Andre

NED

 

5:41:55

80

VAN DER HAAR Lars

NED

 

5:41:55

81

STROETINGA Wim

NED

 

5:41:55

83

LAMMERTINK Steven

NED

 

5:42:00

 

2017.08.06.THE LARRY H.MILLER TOUR OF UTAH.EINDKLASSEMENT.(2.HC)

1

BRITTON Robert

CAN

RALLY CYCLING

22:48:03

2

MANNION Gavin

USA

UNITEDHEALTHCARE PROFESSIONAL CYCLING TEAM

22:48:25

3

TVETCOV Serghei

ROU

JELLY BELLY P/B MAXXIS

22:48:35

4

POWLESS Neilson

USA

AXEON HAGENS BERMAN

22:48:38

5

BOOKWALTER Brent

USA

BMC RACING TEAM

22:50:03

6

CICCONE Giulio

ITA

BARDIANI CSF

22:50:19

7

CLARKE Jonathan

AUS

UNITEDHEALTHCARE PROFESSIONAL CYCLING TEAM

22:50:44

8

BUTLER Christopher

USA

CAJA RURAL - SEGUROS RGA

22:50:50

9

KUSS Sepp

USA

RALLY CYCLING

22:50:58

10

PICCOLI James

CAN

ELEVATE - KHS PRO CYCLING

22:51:03

32

VAN WINDEN Dennis

NED

ISRAEL CYCLING ACADEMY

23:12:34

92

VAN IJZENDOORN Hendrikus

NED

TEAM NOVO NORDISK

23:53:55

 

2017.08.06.THE LARRY H.MILLER TOUR OF UTAH.07E RIT.(2.HC)

 

1

CANOLA Marco

ITA

NIPPO - VINI FANTINI

2:40:18

2

BOOKWALTER Brent

USA

BMC RACING TEAM

2:40:20

3

MANNION Gavin

USA

UNITEDHEALTHCARE PROFESSIONAL CYCLING TEAM

2:40:20

4

MÜLLER Patrick

SUI

BMC RACING TEAM

2:40:20

5

ANDREETTA Simone

ITA

BARDIANI CSF

2:40:20

6

BRITTON Robert

CAN

RALLY CYCLING

2:40:20

7

MCCABE Travis

USA

UNITEDHEALTHCARE PROFESSIONAL CYCLING TEAM

2:40:20

8

ELMIGER Martin

SUI

BMC RACING TEAM

2:40:20

9

EISENHART Taylor (T.J.)

USA

HOLOWESKO / CITADEL RACING P/B HINCAPIE SPORTSWEAR

2:40:20

10

POWLESS Neilson

USA

AXEON HAGENS BERMAN

2:40:20

52

VAN IJZENDOORN Hendrikus

NED

TEAM NOVO NORDISK

2:41:41

59

VAN WINDEN Dennis

NED

ISRAEL CYCLING ACADEMY

2:41:56

 

2017.08.06.ODESSA GRAND PRIX.(1.2)

 

1

KONONENKO Mykhaylo

UKR

KOLSS CYCLING TEAM

3:08:22

2

BUTS Vitaliy

UKR

KOLSS CYCLING TEAM

3:08:22

3

POLIVODA Oleksandr

UKR

KOLSS CYCLING TEAM

3:08:22

4

VASYLYUK Andriy

UKR

KOLSS CYCLING TEAM

3:08:22

5

LAGKUTI Sergiy

UKR

KOLSS CYCLING TEAM

3:08:22

6

ASADOV Elchin

AZE

 

3:11:52

7

ASANOV Enver

AZE

 

3:11:52

8

GRECHYN Sergiy

UKR

 

3:14:22

9

BRATASHCHUK Andrii

UKR

KOLSS CYCLING TEAM

3:14:22

10

GOLOVASH Oleksandr

UKR

MINSK CYCLING CLUB

3:15:27

 

2017.08.06.ERONDEGEMSE PIJL.WOMEN.(W.1.2)

 

1

SOEK Julia

NED

TEAM SUNWEB

2:58:36

2

NEYLAN Rachel

AUS

ORICA SCOTT

0:00:00

3

VAN VEEN Esther

NED

PARKHOTEL VALKENBURG - DESTIL CYCLING TEAM

0:00:03

4

RIVERA Coryn

USA

TEAM SUNWEB

0:00:17

5

KESSLER Nina

NED

HITEC PRODUCTS

0:00:17

6

VAN DE REE Monique

NED

LARES - WAOWDEALS WOMEN CYCLING TEAM

0:00:17

7

BUURMAN Eva

NED

PARKHOTEL VALKENBURG - DESTIL CYCLING TEAM

0:00:17

8

PERSICO Silvia

ITA

VALCAR PBM

0:00:17

9

MUSTONEN LICHAN Sara

SWE

TEAM VELOCONCEPT WOMEN

0:00:17

10

DRUYTS Kelly

BEL

SPORT VLAANDEREN - GUILL D'OR

0:00:17

12

KOSTER Claudia

NED

TEAM VELOCONCEPT WOMEN

0:00:17

14

VAN 'T GELOOF Marjolein

NED

 

0:00:17

18

DE GAST Belle

NED

 

0:00:17

22

LUBBINGE Leonie

NED

 

0:00:17

23

PEETOOM Kirsten

NED

 

0:00:17

24

WATERREUS Kylie

NED

 

0:00:17

28

JONGERIUS Claudia

NED

 

0:00:17

29

HOEKSMA Ilona

NED

HITEC PRODUCTS

0:00:17

30

GEERIS Femke

NED

 

0:00:17

32

VAN HOUTUM Céline

NED

 

0:00:17

36

BRAAM Danique

NED

 

0:00:17

43

VAN GOGH Natalie

NED

PARKHOTEL VALKENBURG - DESTIL CYCLING TEAM

0:00:17

44

STOUGJE Chanella

NED

PARKHOTEL VALKENBURG - DESTIL CYCLING TEAM

0:00:17

49

MOONEN Puck

NED

LOTTO SOUDAL LADIES

0:00:17

62

ROOIJAKKERS Paulien

NED

PARKHOTEL VALKENBURG - DESTIL CYCLING TEAM

0:00:17

63

DE VRIES Simone

NED

 

0:00:17

65

FERON Senna

NED

 

0:00:31

67

VAN VELZEN Bryony

NED

LARES - WAOWDEALS WOMEN CYCLING TEAM

0:00:31

68

OUDMAN Hilde

NED

 

0:00:34

74

VERHAGEN Alicja

NED

 

0:00:39

78

VAN HORIK Sofie

NED

 

0:00:59

79

DEL CARMEN ALVARADO Ceylin

NED

 

0:00:59

83

KLEMENT Melanie

NED

 

0:02:14

87

CLERX Nicole

NED

 

0:02:14

89

VAN DER STELT Dominique

NED

 

0:02:20

92

WILDEMAN Jet

NED

 

0:02:25

93

DE JONG Thalita

NED

LARES - WAOWDEALS WOMEN CYCLING TEAM

0:02:25

94

WEERINK Floor

NED

 

0:02:39

96

DIJKSMAN Tessa

NED

 

0:07:13

98

HELLEMONS Daimy

NED

 

0:07:15

 

2017.08.06.AUBEL-THIMISTER-STAVELOT.EINDKLASSEMENT..JUNIOREN.(J.2.1)

1

DONOVAN Mark

GBR

 

7:43:49

2

PIDCOCK Thomas

GBR

 

7:44:26

3

VERVLOESEM Xandres

BEL

 

7:45:02

4

PONSAERTS Thibaut

BEL

 

7:45:30

5

VANHOOF Ward

BEL

 

7:45:32

6

VAN WILDER Ilan

BEL

 

7:45:33

7

VERMAERKE Kevin

USA

 

7:45:48

8

VAN DEN BERG Marijn

NED

 

7:45:50

9

RETAILLEAU Valentin

FRA

 

7:45:50

10

MOL Wesley

NED

 

7:45:58

12

VAN DER TUUK Danny

NED

 

7:46:08

18

NABERMAN Tim

NED

 

7:46:32

20

WEULINK Meindert

NED

 

7:46:33

30

LEEMREIZE Gijs

NED

 

7:47:06

36

HASSERT Sven

NED

 

7:47:16

42

BLOEM Joren

NED

 

7:48:21

43

KROONEN Max

NED

 

7:48:24

44

VAN HELVOIRT Koen

NED

 

7:48:39

53

BOOTSVELD Jelle

NED

 

7:50:04

56

ZEESTRATEN Stef

NED

 

7:51:05

70

VAN ESCH Jarno

NED

 

7:53:20

71

VIJVERBERG Sven

NED

 

7:53:56

76

GADEMAN Sam

NED

 

7:56:26

 

2017.08.06.AUBEL-THIMISTER-STAVELOT.03E RIT.JUNIOREN.(J.2.1)

1

VERVLOESEM Xandres

BEL

 

2:40:28

2

DONOVAN Mark

GBR

 

0:00:03

3

EVENEPOEL Remco

BEL

 

0:00:03

4

PIDCOCK Thomas

GBR

 

0:00:15

5

PONSAERTS Thibaut

BEL

 

0:00:22

6

VAN DEN BERG Marijn

NED

 

0:00:25

7

RETAILLEAU Valentin

FRA

 

0:01:17

8

VAN DER TUUK Danny

NED

 

0:01:17

9

VAN TRICHT Stan

BEL

 

0:01:17

10

PATTYN Steven

BEL

 

0:01:19

16

MOL Wesley

NED

 

0:01:19

18

WEULINK Meindert

NED

 

0:01:26

22

HASSERT Sven

NED

 

0:01:54

27

LEEMREIZE Gijs

NED

 

0:01:59

30

NABERMAN Tim

NED

 

0:01:59

46

BLOEM Joren

NED

 

0:03:14

47

ZEESTRATEN Stef

NED

 

0:03:17

51

VAN HELVOIRT Koen

NED

 

0:03:17

52

KROONEN Max

NED

 

0:03:17

60

VIJVERBERG Sven

NED

 

0:03:30

64

BOOTSVELD Jelle

NED

 

0:04:57

70

GADEMAN Sam

NED

 

0:06:32

77

VAN ESCH Jarno

NED

 

0:07:58

 

2016.08.06.ANTWERPSE PIJL(1.2)

 

 

1

DE KLEIJN Arvid

NED

BABY - DUMP CYCLINGTEAM

3:41:02

2

TANFIELD Harry

GBR

BIKE CHANNEL CANYON

0:00:00

3

LIVYNS Arjen

BEL

VERANDA'S WILLEMS - CRELAN

0:00:00

4

RAILEANU Cristian

MDA

TEAM DIFFERDANGE - LOSCH

0:00:00

5

SCOTT Jacob

GBR

AN POST CHAIN REACTION

0:00:00

6

LOWIK Robin

NED

 

0:00:31

7

REYNDERS Jens

BEL

LEOPARD PRO CYCLING

0:00:31

8

BROCKHOFF Jan

GER

LEOPARD PRO CYCLING

0:00:31

9

DE BOCK Stijn

BEL

CIBEL - CEBON

0:00:31

10

TIMMERMANS Justin

NED

BABY - DUMP CYCLINGTEAM

0:00:31

12

PAASSCHENS Mathijs

NED

 

0:00:31

20

VAN DEN DOOL Kelvin

NED

 

0:01:02

28

STIJNS Wayne

NED

TEAM DIFFERDANGE - LOSCH

0:01:05

39

VIERHOUTEN Gino Luca

NED

 

0:01:05

54

OTTEVANGER Bas

NED

 

0:01:05

55

VAN SINTMAARTENSDIJK Daan

NED

BABY - DUMP CYCLINGTEAM

0:01:05

56

DUVIGNEAU Beau

NED

 

0:01:05

57

TIETEMA Bas

NED

AN POST CHAIN REACTION

0:01:05

87

DOETS Marco

NED

BABY - DUMP CYCLINGTEAM

0:02:33

90

CELI Abe

NED

BABY - DUMP CYCLINGTEAM

0:02:46

91

MOBACH Jarno

NED

DEVELOPMENT TEAM SUNWEB

0:03:24

94

VAN DER DUIN Patrick

NED

BABY - DUMP CYCLINGTEAM

0:03:30

 

2017.08.05.VUELTA A COLOMBIA.05E RIT.(2.2)

 

1

CANO ARDILA Alex Norberto

COL

EQUIPO DE CICLISMO COLDEPORTES ZENÚ

3:03:19

2

RUBIANO CHAVEZ Miguel Angel

COL

EQUIPO DE CICLISMO COLDEPORTES ZENÚ

3:06:23

3

GOMEZ ARCHILA Camilo Andres

COL

BICICLETAS STRONGMAN

3:06:26

4

SERNA TORO Alejandro

COL

 

3:06:26

5

CANUTI Federico

ITA

D'AMICO UTENSILNORD

3:06:26

6

CALA CALA Aristobulo

COL

BICICLETAS STRONGMAN

3:06:26

7

SUAREZ SUAREZ Juan Pablo

COL

EPM

3:06:26

8

BETANCUR ORTIZ Jader

COL

 

3:06:26

9

PARRA BUSTAMANTE Heiner Rodrigo

COL

 

3:06:26

10

LAVERDE JIMENEZ Luis Felipe

COL

EQUIPO DE CICLISMO COLDEPORTES ZENÚ

3:06:26

 

2017.08.05.VUELTA A BURGOS.EINDKLASSEMENT.(2.HC)

 

1

LANDA MEANA Mikel

ESP

TEAM SKY

18:12:47

2

MAS NICOLAU Enric

ESP

QUICK - STEP FLOORS

18:13:27

3

DE LA CRUZ MELGAREJO David

ESP

QUICK - STEP FLOORS

18:13:33

4

LOPEZ MORENO Miguel Angel

COL

ASTANA PRO TEAM

18:13:38

5

ROSON GARCIA Jaime

ESP

CAJA RURAL - SEGUROS RGA

18:14:05

6

ANTON HERNANDEZ Igor

ESP

TEAM DIMENSION DATA

18:14:24

7

MORENO Daniel

ESP

MOVISTAR TEAM

18:15:00

8

CHERNETSKI Sergei

RUS

ASTANA PRO TEAM

18:15:06

9

KUDUS Merhawi

ERI

TEAM DIMENSION DATA

18:15:27

10

BOL Jetse

NED

MANZANA POSTOBON TEAM

18:15:36

24

RIESEBEEK Oscar

NED

ROOMPOT - NEDERLANDSE LOTERIJ

18:21:34

42

MEIJERS Jeroen

NED

ROOMPOT - NEDERLANDSE LOTERIJ

18:28:15

65

BUDDING Martijn

NED

ROOMPOT - NEDERLANDSE LOTERIJ

18:39:20

72

VAN GINNEKEN Sjoerd

NED

ROOMPOT - NEDERLANDSE LOTERIJ

18:40:52

112

VAN EMPEL Etienne

NED

ROOMPOT - NEDERLANDSE LOTERIJ

19:00:46

114

KREDER Raymond

NED

ROOMPOT - NEDERLANDSE LOTERIJ

19:02:53

123

ARIESEN Tim

NED

ROOMPOT - NEDERLANDSE LOTERIJ

19:23:27

 

2017.08.05.VUELTA A BURGOS.05E RIT.(2.HC)

 

1

LOPEZ MORENO Miguel Angel

COL

ASTANA PRO TEAM

3:11:42

2

MAS NICOLAU Enric

ESP

QUICK - STEP FLOORS

3:11:47

3

LANDA MEANA Mikel

ESP

TEAM SKY

3:11:53

4

DE LA CRUZ MELGAREJO David

ESP

QUICK - STEP FLOORS

3:12:12

5

ROSON GARCIA Jaime

ESP

CAJA RURAL - SEGUROS RGA

3:12:17

6

ANTON HERNANDEZ Igor

ESP

TEAM DIMENSION DATA

3:12:17

7

MORENO Daniel

ESP

MOVISTAR TEAM

3:12:19

8

CHERNETSKI Sergei

RUS

ASTANA PRO TEAM

3:12:30

9

MADRAZO RUIZ Angel

ESP

DELKO MARSEILLE PROVENCE KTM

3:12:43

10

LIETAER Eliot

BEL

SPORT VLAANDEREN - BALOISE

3:12:43

13

BOL Jetse

NED

MANZANA POSTOBON TEAM

3:13:02

32

RIESEBEEK Oscar

NED

ROOMPOT - NEDERLANDSE LOTERIJ

3:15:53

33

BUDDING Martijn

NED

ROOMPOT - NEDERLANDSE LOTERIJ

3:15:54

62

VAN GINNEKEN Sjoerd

NED

ROOMPOT - NEDERLANDSE LOTERIJ

3:19:06

85

MEIJERS Jeroen

NED

ROOMPOT - NEDERLANDSE LOTERIJ

3:21:49

115

KREDER Raymond

NED

ROOMPOT - NEDERLANDSE LOTERIJ

3:27:53

121

VAN EMPEL Etienne

NED

ROOMPOT - NEDERLANDSE LOTERIJ

3:29:27

123

ARIESEN Tim

NED

ROOMPOT - NEDERLANDSE LOTERIJ

3:32:36

 

2017.08.05.VOLTA A PORTUGAL EM BICICLETA SANTANDER TOTTO.02E RIT.(2.1)

1

ALARCON GARCIA Raul

ESP

W52/FC PORTO

4:55:57

2

ANTUNES Amaro

POR

W52/FC PORTO

4:56:08

3

DE LA FUENTE RASILLA David

ESP

LOULETANO - HOSPITAL DE LOULE

4:56:08

4

GARCIA DE MATEOS RUBIO Vicente

ESP

LOULETANO - HOSPITAL DE LOULE

4:56:08

5

NOCENTINI Rinaldo

ITA

SPORTING / TAVIRA

4:56:08

6

FONTE César

POR

LA ALUMINIOS / METALUSA BLACKJACK

4:56:08

7

REBELLIN Davide

ITA

KUWAIT - CARTUCHO.ES

4:56:08

8

VELOSO Gustavo

ESP

W52/FC PORTO

4:56:08

9

MARQUE PORTO Alejandro Manue

ESP

SPORTING / TAVIRA

4:56:08

10

PAULINHO Sérgio

POR

EFAPEL

4:56:08

15

DE LAAT Jasper

NED

WANTY - GROUPE GOBERT

4:56:39

54

HONIG Reinier

NED

TEAM VORARLBERG

4:58:34

57

LINDENBURG Jim

NED

METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL

4:59:04

59

GMELICH MEIJLING Jarno

NED

METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL

5:00:09

99

VAN ENGELEN Adne

NED

BIKE AID

5:09:16

103

ARIESEN Jacob Willem

NED

METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL

5:09:16

106

EISING Tijmen

NED

METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL

5:09:16

110

HAMELINK Jasper

NED

METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL

5:09:16

111

KRUL Stef

NED

METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL

5:09:16

116

KOUWENHOVEN Sjoerd

NED

METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL

5:10:44

 

2017.08.05.UEC ROAD EUROPEAN CHAMPIONSHIP.WEG.JUNIOR-MANNEN

1

GAZZOLI Michele

ITA

 

2:41:22

2

WÆRENSKJOLD Søren

NOR

 

2:41:22

3

MÄRKL Niklas

GER

 

2:41:22

4

FREDERIKSEN Oliver Wulff

DEN

 

2:41:22

5

HJEMSÆTER Olav

NOR

 

2:41:22

6

GAMPER Florian

AUT

 

2:41:22

7

BAYER Tobias

AUT

 

2:41:22

8

KVIST Linus

SWE

 

2:41:22

9

BURCZAK Dawid

POL

 

2:41:22

10

VOGEL Alex

SUI

 

2:41:22

11

VERBOOM Minne

NED

 

2:41:22

58

ZIJLAARD Maikel

NED

 

2:41:22

61

HOOLE Daan

NED

 

2:41:22

62

KOSTER Adne

NED

 

2:41:22

66

DAEMEN Stijn

NED

 

2:41:22

104

ARENSMAN Thymen

NED

 

2:46:08

 

2017.08.05.UEC ROAD EUROPEAN CHAMPIONSHIP.WEG.JUNIOREN

 

1

GAZZOLI Michele

ITA

 

2:41:22

2

WÆRENSKJOLD Søren

NOR

 

2:41:22

3

MÄRKL Niklas

GER

 

2:41:22

4

FREDERIKSEN Oliver Wulff

DEN

 

2:41:22

5

HJEMSÆTER Olav

NOR

 

2:41:22

6

GAMPER Florian

AUT

 

2:41:22

7

BAYER Tobias

AUT

 

2:41:22

8

KVIST Linus

SWE

 

2:41:22

9

BURCZAK Dawid

POL

 

2:41:22

10

VOGEL Alex

SUI

 

2:41:22

11

VERBOOM Minne

NED

 

2:41:22

58

ZIJLAARD Maikel

NED

 

2:41:22

61

HOOLE Daan

NED

 

2:41:22

62

KOSTER Adne

NED

 

2:41:22

66

DAEMEN Stijn

NED

 

2:41:22

104

ARENSMAN Thymen

NED

 

2:46:08

 

2017.08.05.UEC ROAD EUROPEAN CHAMPIONSHIP.WEG.ELITE-VROUWEN

1

VOS Marianne

NED

 

2:51:13

2

BRONZINI Giorgia

ITA

 

2:51:13

3

ZABELINSKAYA Olga

RUS

 

2:51:15

4

FOURNIER Roxane

FRA

 

2:51:28

5

DIDERIKSEN Amalie

DEN

 

2:51:28

6

D'HOORE Jolien

BEL

 

2:51:28

7

WILD Kirsten

NED

 

2:51:28

8

LEPISTÖ Lotta Pauliina

FIN

 

2:51:28

9

CONFALONIERI Maria Giulia

ITA

 

2:51:28

10

FAHLIN Emilia

SWE

 

2:51:28

23

PIETERS Amy

NED

 

2:51:28

36

ENSING Janneke

NED

 

2:51:28

42

BRAND Lucinda

NED

 

2:51:28

62

VAN DIJK Ellen

NED

 

2:51:28

63

BLAAK Chantal

NED

 

2:51:28

70

VAN DER BREGGEN Anna

NED

 

2:51:37

80

KNETEMANN Roxane

NED

 

2:51:37

 

2017.08.05.TOUR DE RIBAS.(1.2)

 

 

1

LAGKUTI Sergiy

UKR

KOLSS CYCLING TEAM

3:40:21

2

VASYLYUK Andriy

UKR

KOLSS CYCLING TEAM

3:40:21

3

ASADOV Elchin

AZE

 

3:42:55

4

GRECHYN Sergiy

UKR

 

3:43:09

5

KONONENKO Mykhaylo

UKR

KOLSS CYCLING TEAM

3:43:14

6

GOLOVASH Oleksandr

UKR

MINSK CYCLING CLUB

3:43:45

7

MUZYCHKIN Anton

BLR

MINSK CYCLING CLUB

3:43:48

8

PIASHKUN Aliaksei

BLR

 

3:43:53

9

PAPOK Siarhei

BLR

MINSK CYCLING CLUB

3:45:30

10

PREVAR Oleksandr

UKR

KOLSS CYCLING TEAM

3:45:32

 

2017.08.05.TOUR CYCLISTE DE LA GUADELOUPE.EINDKLASSEMENT.(2.2)

1

SAVICKAS Zydrunas

LTU

 

28:16:09:00

2

FOURNET FAYARD Sébastien

FRA

 

28:17:09:00

3

VANOVERSCHELDE Quentin

FRA

FRANCE

28:17:09:00

4

EUSTACHE Cédric

FRA

 

28:17:57:00

5

CARENE Boris

FRA

 

28:18:22:00

6

MILAN JIMENEZ Diego

DOM

INTEJA DOMINICAN CYCLING TEAM

28:18:48:00

7

MURILLO ORTIZ Juan Engelberth

VEN

 

28:18:54:00

8

LOCATIN Cedric Yannis

FRA

 

28:20:17:00

9

TURPIN Ludovic

FRA

 

28:21:24:00

10

UBETO APONTE Miguel Armando

VEN

 

28:23:12:00

 

2017.08.05.TOUR CYCLISTE DE LA GUADELOUPE.08E RIT B.(2.2)

 

1

FOURNET FAYARD Sébastien

FRA

 

0:27:30

2

TORRES BARCELO Albert

ESP

INTEJA DOMINICAN CYCLING TEAM

0:28:11

3

MONIER Damien

FRA

BRIDGESTONE ANCHOR CYCLING TEAM

0:28:39

4

CARENE Boris

FRA

 

0:28:46

5

EUSTACHE Cédric

FRA

 

0:28:50

6

LOCATIN Cedric Yannis

FRA

 

0:28:54

7

SAVICKAS Zydrunas

LTU

 

0:29:18

8

BONNET Pierre

FRA

 

0:29:20

9

VANOVERSCHELDE Quentin

FRA

FRANCE

0:29:33

10

MURILLO ORTIZ Juan Engelberth

VEN

 

0:29:35

 

2017.08.05.TOUR CYCLISTE DE LA GUADELOUPE.08E RIT A.(2.2)

 

1

ROUSSEAU Jayson

FRA

 

2:31:30

2

RAMOTHE Cédric

FRA

 

2:31:51

3

GERAN Ronald

FRA

 

2:31:51

4

BUTTNER Simon

FRA

 

2:31:51

5

MILAN JIMENEZ Diego

DOM

INTEJA DOMINICAN CYCLING TEAM

2:31:51

6

LAROCHELLE Stéphane

FRA

 

2:31:51

7

ROUSSEAU Giovani

FRA

 

2:31:51

8

THOMASSON Nicolas

FRA

 

2:31:51

9

SABLON Luis

FRA

 

2:31:51

10

RINGUET Teddy

FRA

 

2:31:51

 

2017.08.05.THE LARRY H.MILLER TOUR OF UTAH.06E RIT.(2.HC)

 

1

CICCONE Giulio

ITA

BARDIANI CSF

2:45:38

2

STERBINI Simone

ITA

BARDIANI CSF

2:46:13

3

POWLESS Neilson

USA

AXEON HAGENS BERMAN

2:46:19

4

MANNION Gavin

USA

UNITEDHEALTHCARE PROFESSIONAL CYCLING TEAM

2:46:22

5

BRITTON Robert

CAN

RALLY CYCLING

2:46:22

6

TVETCOV Serghei

ROU

JELLY BELLY P/B MAXXIS

2:46:26

7

SENNI Manuel

ITA

BMC RACING TEAM

2:46:52

8

PICCOLI James

CAN

ELEVATE - KHS PRO CYCLING

2:46:57

9

BUTLER Christopher

USA

CAJA RURAL - SEGUROS RGA

2:47:05

10

BOOKWALTER Brent

USA

BMC RACING TEAM

2:47:44

33

VAN WINDEN Dennis

NED

ISRAEL CYCLING ACADEMY

2:55:52

108

VAN IJZENDOORN Hendrikus

NED

TEAM NOVO NORDISK

3:08:02

 

2017.08.05.HANSA BYGG KALMAR GRAND PRIX.(1.2)

 

1

WALLIN Rasmus Bøgh

DEN

COLOQUICK - CULT

 

2

AHLSTRAND Jonas

SWE

 

 

3

JØRGENSEN Jonas Aaen

DEN

RIWAL PLATFORM CYCLING TEAM

 

4

VON FOLSACH Casper

DEN

TEAM GIANT - CASTELLI

 

5

MAGNUSSON Kim

SWE

TEAM TRE BERG - POSTNORD

 

6

CHRISTIANSEN Steffen Munk

DEN

 

 

7

BIGUM Simon

DEN

BHS - ALMEBORG BORNHOLM

 

8

WOLD Marius

NOR

 

 

9

LISSON Christoffer

DEN

BHS - ALMEBORG BORNHOLM

 

10

LUNDGREN Isac

SWE

TEAM TRE BERG - POSTNORD

 

50

JANSSEN Yannick

NED

MEMIL PRO CYCLING

 

 

2017.08.05.DWARS DOOR HET HAGELAND.(1.1)

 

1

VAN DER POEL Mathieu

NED

BEOBANK - CORENDON

4:39:25

2

VAN DER HOORN Taco

NED

ROOMPOT - NEDERLANDSE LOTERIJ

0:00:00

3

VAN AERT Wout

BEL

VERANDA'S WILLEMS - CRELAN

0:00:02

4

PARDINI Olivier

BEL

WB VERANCLASSIC AQUALITY PROTECT

0:00:03

5

CLAEYS Dimitri

BEL

COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS

0:00:14

6

SENECHAL Florian

FRA

COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS

0:00:14

7

MERLIER Tim

BEL

VERANDA'S WILLEMS - CRELAN

0:00:16

8

VANBILSEN Kenneth

BEL

COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS

0:00:16

9

DECLERCQ Benjamin

BEL

SPORT VLAANDEREN - BALOISE

0:00:18

10

JANSSENS Jimmy

BEL

CIBEL - CEBON

0:00:20

12

LIGTHART Pim

NED

ROOMPOT - NEDERLANDSE LOTERIJ

0:00:45

13

ASSELMAN Jesper

NED

ROOMPOT - NEDERLANDSE LOTERIJ

0:00:45

18

VAN DER POEL David

NED

BEOBANK - CORENDON

0:00:52

19

REINDERS Elmar

NED

ROOMPOT - NEDERLANDSE LOTERIJ

0:00:52

20

VAN GOETHEM Brian

NED

ROOMPOT - NEDERLANDSE LOTERIJ

0:00:52

23

SCHULTING Peter

NED

DESTIL - JO PIELS CYCLING TEAM

0:00:57

24

KOOISTRA Marten

NED

SEG RACING ACADEMY

0:00:59

29

DE VRIES Berden

NED

ROOMPOT - NEDERLANDSE LOTERIJ

0:01:10

32

BRUSSELMAN Twan

NED

DESTIL - JO PIELS CYCLING TEAM

0:01:35

33

RUIJGH Rob

NED

TARTELETTO - ISOREX

0:01:53

35

MAAS Jan

NED

SEG RACING ACADEMY

0:02:17

53

TIETEMA Bas

NED

AN POST CHAIN REACTION

0:06:36

56

VERMELTFOORT Coen

NED

ROOMPOT - NEDERLANDSE LOTERIJ

0:07:02

70

KERKHOF Tim

NED

DESTIL - JO PIELS CYCLING TEAM

0:13:22

76

SCHELLING Ide

NED

SEG RACING ACADEMY

0:13:25

77

VAN LOON Jordi

NED

DESTIL - JO PIELS CYCLING TEAM

0:13:33

84

BOSMAN Gert-Jan

NED

DESTIL - JO PIELS CYCLING TEAM

0:16:33

85

TE STROET Rens

NED

DESTIL - JO PIELS CYCLING TEAM

0:16:34

 

2017.08.05.AUBEL-THIMISTER-STAVELOT.02E RIT.JUNIOREN.(J.2.1)

1

EVENEPOEL Remco

BEL

 

2:39:55

2

MOL Wesley

NED

 

0:00:24

3

COLLEONI Kevin

ITA

 

0:00:24

4

ANDERSEN Sander

DEN

 

0:00:26

5

DONOVAN Mark

GBR

 

0:00:26

6

RETAILLEAU Valentin

FRA

 

0:00:29

7

CAETHOVEN Kenneth

BEL

 

0:00:29

8

DE SCHRIJVER Dries

BEL

 

0:00:29

9

MENDEZ Gabriel

USA

 

0:00:29

10

WEISPFENNIG Nils

GER

 

0:00:29

14

KROONEN Max

NED

 

0:00:32

16

VAN DEN BERG Marijn

NED

 

0:00:32

22

VAN ESCH Jarno

NED

 

0:00:32

30

BLOEM Joren

NED

 

0:00:32

33

HAEST Kevin

NED

 

0:00:32

42

VAN DER TUUK Danny

NED

 

0:00:32

46

BOOTSVELD Jelle

NED

 

0:00:32

56

LEEMREIZE Gijs

NED

 

0:00:32

57

HASSERT Sven

NED

 

0:00:32

58

NABERMAN Tim

NED

 

0:00:32

59

WEULINK Meindert

NED

 

0:00:32

61

REUVERS Kevin

NED

 

0:00:32

64

VAN HELVOIRT Koen

NED

 

0:00:32

75

ZEESTRATEN Stef

NED

 

0:00:32

83

VIJVERBERG Sven

NED

 

0:04:55

88

VAN RIJSBERGEN Ties

NED

 

0:05:03

90

GADEMAN Sam

NED

 

0:05:03

92

BIERKENS Tim

NED

 

0:05:03

100

DE BOT Lars

NED

 

0:05:03

106

SCHOORMANS Rav

NED

 

0:08:45

109

MEERBEEK Markus

NED

 

0:08:54