áááááááááááááááá áááááááááááRONDE VAN DROUWEN

áááááá áááááááááááááááááááááááááááááá29 APRIL 2018áááááááááááá

 

UITSLAG.ELITE/BELOFTEN/AMATEUR/JUNIOR-VROUWEN

 

 

 

1

Lonneke Uneken

Veendam

2

Paulien Koster

Delfstrahuizen

3

Willemiek Meinders

Dronten

4

Hilde Oudman

Onnen

5

Janieke Kalsbeek

Leeuwarden

6

Sanne Bouwmeester

Westerbork

7

Phaedra Krol

Heerde

8

Kristine Kofman

Groningen

9

Annet Pit

Deventer

10

Jade van der Molen

Alkmaar

11

Melissa Wijfje

Bijschrijver

12

Winanda Spoor

Apeldoorn

13

Quinty Ton

Geldermalsen

14

Teuntje Beekhuis

Eindhoven

15

Inez Beijer

Driel

16

Maike van der Duin

Assen

17

Maaike Brandwagt

Sittard

18

Daniela Trckova

TsjechiŰ

19

Rixt Meijer

Heerenveen

20

Sanne de Jonge

Tweede Exlo╦rmond

21

Annick Holzhauer

Groningen

22

Marielle Rockland

Nijmegen

23

Judith Bloem

Apeldoorn

24

Ivana Tiessens

Groningen

25

Doris de Rooij

Schipluiden

26

Wendy Oosterwoud

Ureterp

27

Yonna van Dam

Voorhout

28

Bianca Lust

Oostzaan

29

Nikky Alberts

Dinxperlo

30

Benita Wesselhoeft

Hamburg

31

Anneke Dijkstra

Olterterp

32

Ankie Ytsma

Leeuwarden

33

Hetty Hofstede

Utrecht

34

Sanne Westerveld

Groningen

35

Julia Boschker

Woerden

36

Manon de Boer

Leeuwarden

37

Marije Joling

Bijschrijver

38

Floor Weerink

Groningen

39

Esther Veldman

Groningen

40

Pam Schutten

Nijverdal

41

Vera Dorrestijn

Amersfoort

42

Ingeborg Kreuze

Assen

43

Bettina Zijlstra

Groningen

44

Femke Beuling

Emmeloord

45

Pernilla van Rozelaar

Medemblik

46

Hanna de Jong

Groningen

47

Hedwig de Jong

Feanwalden

48

Sanne Tent

Nieuw-buinen

49

Chantal Hendriks

Heerenveen

50

Ilse Miltenburg

Eck En Wiel

51

Ivana Louhenapessy

Breukelen

52

Nienke Smit

Zuidwolde Dr

53

Tessa Bergsma

Groningen

54

Rienke ten Have

Harreveld

 

 

 

 

UITSLAG.AMATEURS

 

 

 

 

1

Gert-Jan Veltkamp

Deventer

2

Jack Kuper

Dokkum

3

Cor Visser

Munein

4

Jasper Hupkes

Bijschrijver

5

Martin Bruining

Sneek

6

Adriaan Botma

Bijschrijver

7

Matthijs ten Buuren

Hengelo

8

Niels Ruijter

Uithoorn

9

Joakim Zuidema

Dokkum

10

Marco van Dijken

Appingedam

11

Rob Wielink

Peize

12

Hero Goldhoorn

Bijschrijver

13

Bonne Aans

Drachten

14

Koos van Dam

Amsterdam

15

Arjen van Putten

Bijschrijver

16

Arjen van der Veen

Groningen

17

Chris van der Vegt

Assen

18

Jurry van der Woude

Heerenveen

19

Gudo Hartog

Groningen

20

Stefan Meijer

Nieuw-dordrecht

21

Wim van der Laan

Hilversum

22

Mischa Groen

Assen

23

Jasper Witteveen

Burgum

24

Jelmer Groen

Dronten

25

Han van de Werfhorst

Ommen

26

Janco Lukkes

Sneek

27

Martijn van Deest

Emmen

28

Max van der Vegt

Roden

29

Ruben Hiddink

Zwolle

30

Huib Zijderveld

Kampen

31

Barry Porsius

Lelystad

32

Martijn Ettema

Bolsward

33

Bennie Gosink

Bijschrijver

34

Jesse Rengers

Enschede

35

Gerdin Boelens

Groningen

36

Jan Terpstra

Drachten

37

Jan Willem Bolderdijk

Groningen

38

Jeroen Luijks

Nijmegen

39

Arjan Douma

Buitenpost

40

Martin de Vries

Heerenveen

41

Matthias Dijkstra

Groningen

42

RenÚ Stolwijk

Oostwold

43

Jos de Haan

Hoogwoud

44

Thijs Kuipers

Amsterdam

45

Douwe de Boer

Groningen

46

Stef Niezing

Bijschrijver

47

Daniel Elzinga

Bijschrijver

48

Berend Slagter

Bijschrijver

49

Erik Stammes

Amsterdam

50

Jorrit van de Kant

Assen

51

Pauwel Datema

Bijschrijver

52

Sjoerd van Aalzum

Scharnegoutum

53

Jos Bouw

Bijschrijver

54

Egon Nanninga

Lelystad

55

Robert Haaijema

Groningen

56

Mark Boelens

Groningen

57

Jacob Ekema

Veendam

58

Ron Timmermans

Groningen

59

Jan Sachtleven

Den Haag

60

Willem Norde

Bijschrijver

61

Harold Piersma

Noardburgum

62

Mathijs Biemold

Hengelo

63

Hendrik Groothof

Leeuwarden

 

 

 

 

UITSLAG.SPORTKLASSE

 

 

 

 

1

Eelke Nikkels

Groningen

2

Dick Post

Bijschrijver

3

Ruben Lukas

Vroomshoop

4

Tim Koote

Groningen

5

Job van der Wal

Bijschrijver

6

Rutger Vos

Exloo

7

Jeroen Heijne

Nietap

8

Anko Smilda

Leek

9

RenÚ Pascha

Zuid-scharwoude

10

Eltjo Keijer

Bijschrijver

11

Bert Jan Hamer

Bijschrijver

12

Jeroen Repko

Julianadorp

13

Elt Jan Tiggelaar

Appingedam

14

Marten Veen

Groningen

15

Sander Koenen

Bijschrijver

16

Pim Klomp

Groningen

17

Jim Schipper

Obdam

18

Jan Vos

Sleen

19

Jan Wessel Hovingh

Jonkersvaart

20

Ben van Egmond

Nijverdal

21

Steven Hamstra

Zuidlaren

22

Daan Koning

Midwolda

23

Paul Alberts

Huizen

24

Niek Peters

Putten

25

Gerard Verver

Groningen

26

Martin de Peuter

Oud Beijerland

27

Roland Klad

Groningen

28

Rudi Nijkamp

Vriezenveen

29

Jelle Wijnja

Utrecht

30

Willem-Jan Kuik

Wolvega

31

Herman Luimes

Erica

32

Remco Menting

Apeldoorn

33

Xander Hensing

Delft

 

 

 

 

UITSLAG.MASTERS 50+

 

 

 

 

1

Wilfred Harbers

Putten

2

Peter de Weert

Staphorst

3

Marcel Weinans

Roden

4

Seine Zandbergen

Sleen

5

Gert Bosman

Wijhe

6

Henk Schipper

Zwolle

7

Jan Hekman

Norg

8

Caspar Hermans

Amsterdam

9

Gerald Keijzer

Kampen

10

Miente Steensma

Drachten

11

Sent Tissingh

Groningen

12

Wouter Daanen

Heerde

13

Stef Jonker

Roden

14

Pierre Deen

Amsterdam

15

Goos Beukema

Sleen

16

Gert de Veen

Zuidbroek

17

Erik van der Heide

Emmeloord

18

Sjaak Eijgenhuijsen

Leeuwarden

19

Peter van der Hooft

Hoogezand

 

 

 

 

UITSLAG.MASTERS 40+

 

 

 

 

1

Harko Kievit

 

2

Arjen Reinsma

 

3

RenÚ Mink van der Werf

 

4

Wilfred Drenthen

 

5

Richard Hiemstra

 

6

Arjen Bos

 

7

Richard Bultema

 

8

Heini Koornberg